EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Opublikowano: wtorek, 03 październik 2023 Wioleta Balczun

Za nami cały tydzień emocji. Przygodę z językami obcymi rozpoczęliśmy w poniedziałek 25 września 2023. Były zagadki językowe, quizy geograficzne i mnóstwo zabawy. Europejski Dzień Języków obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Celem tego przedsięwzięcia jest  promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. Tego dnia również rozpoczęliśmy obchody Europejskiego Tygodnia Sportu # BE ACTIVE w naszej szkole. Uczniowie klas IV-VIII konkurowali w zabawach sportowych. Kolejnego dnia 26 września zorganizowano „Dzień zdrowego odżywiania”.
W ramach tej akcji odbyła się pogadanka na temat prawidłowej diety połączona z quizami i ćwiczeniami sportowymi. Nie lada emocji dostarczyła nam akcja „Ruszmy się do roboty”, która zmobilizowała i zgromadziła na sali gimnastycznej naszej szkoły uczniów i nauczycieli na porannej rozgrzewce. Wszyscy po wykonaniu kilku ćwiczeń palili się do pracy. Warto wspomnieć, że tego dnia gościliśmy w naszej szkole wielokrotnego mistrza Polski w badmintonie 🏸 – Pana Jacka Niedźwiedzkiego. Jego wizyta rozpoczęła trzydniowe spotkania ze znanymi sportowcami. Pan Jacek Niedźwiedzki po wspólnej rozgrzewce przeprowadził uczniom klasy V trening. W czwartek zaprosiliśmy reprezentację piłkarskiego klubu Wigry Suwałki, którzy z uczniami klas I-VIII odbyli wspólny trening i rozegrali mecz⚽️. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, autografów i uśmiechów na twarzach naszych podopiecznych😊.

Od piątku 29 września rozpoczął się dwudniowy V Memoriał Piotra Dawida Puchlika. Ta cykliczna impreza odbywa się ku pamięci naszego nauczyciela, a przede wszystkim miłośnika tenisa stołowego 🏓. Spotkania przy stołach tenisowych zarówno dla dzieci jak i dorosłych zorganizowano we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Fundacji Wojciecha Fortuny, a honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Szypliszki – Pan Mariusz Grygieńć. Tego dnia odbyło się również spotkanie z mistrzem narciarstwa sportowego ⛷– Panem Wojciechem Fortuną. Była okazja do rozmów, autografów i zdjęć z mistrzem. To także wydarzenia promujące książkę „Pół wieku od złotego skoku Wojciecha Fortuny”.

Zwieńczeniem całego sportowego tygodnia był udział uczniów, rodziców i nauczycieli w niedzielnym meczu Ekstraklasy. Wspomniana grupa udała się na spotkanie drużyn Jagiellonia Białystok- Legia Warszawa. Podczas meczu wsparliśmy akcję "Dorzuć misie". Za każdego pluszaka 🧸, rzuconego na murawę organizator przedsięwzięcia - Fundacja STS, wpłaci 5 złotych na cel charytatywny - działalność Fundacji "Naszpikowani".

Niewątpliwie wszystkie wydarzenia stały się potwierdzeniem tezy o konieczności wspierania uczniów w ich rozwoju fizycznym oraz propagowania alternatywnego sposobu spędzania czasu wolnego jakim jest sport🤩.

LINK DO ZDJĘĆ: https://photos.app.goo.gl/rWtMnY7D8XihZ9o4A

W. Słowikowski