×

Wiadomość

Upowszechnianie rezultatów

Opublikowano: środa, 23 listopad 2022
Wioleta Balczun

Każdy projekt, który był realizowany w ramach programu Erasmus+ niesie za sobą szereg sukcesów i ogrom ciężkiej pracy. Upowszechnianie rezultatów projektu „Przyrodzie na ratunek” jest sposobem na przedstawienie naszej pracy i pochwalenie się osiągniętymi wynikami wśród rówieśników 😀. Dzieląc się rezultatami możemy dotrzeć z informacją o naszym projekcie, jak i o programie Erasmus + do szerszej grupy odbiorców. W związku z tym przygotowana została wystawa na korytarzu szkolnym, gdzie każdy może obejrzeć wykonane prace podczas wyjazdu do Poronina.

Uczniowie biorący udział w projekcie „Przyrodzie na ratunek” opowiedzieli o pracy jaką wykonali podczas wyjazdu. Wspomnieli o problemach związanych z ekologią i dbaniem o środowisko 🌍. Przedstawili prace plastyczne - przedmioty, które dostały drugie życie. O projekcie i rezultatach mówiła także grupa litewska - uczniowie z gimnazjum Motiejasa Gustaitisa w Łoździejach , którzy brali z nami udział, tworząc u siebie w szkole spotkanie mające na celu upowszechnianie wyników osiągniętych podczas wyjazdu. http://lazdijugimnazija.lt/nature-to-the-reskue/

Foto relacja z upowszechniania projektu 😊 : https://photos.app.goo.gl/wVWVVyDwBmpc6MgA9

 

 

 

 

 

„Z ekologią za pan brat”

Opublikowano: czwartek, 20 październik 2022
Wioleta Balczun

Na temat ekologii powiedziano już wiele, ale czy wystarczająco zrobiono? No właśnie, NIE! Wychodząc naprzeciw potrzebom ekologicznym, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Słobódce oraz młodzież ze szkoły z Łoździej na Litwie postanowiła włączyć się w działalność na rzecz ochrony środowiska. Czterdziestoosobowa grupa uczniów z Polski i Litwy bierze udział w projekcie „Przyrodzie na ratunek”, który jest realizowany w ramach programu Erasmus +.  

Młodzież polsko – litewska podczas wyjazdu do Poronina w dniach 15 października 2022 r. do 22 października pracuje nad zmianą zachowań ekologicznych. Podczas wyjazdu będą walczyć ze stereotypami na temat klimatu i środowiska, uświadamiając społeczeństwo o tym, co jest prawdą. Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem, a szacunku do niej powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat. W związku z tym celem uczestników projektu jest aktywizować społeczeństwo, szczególnie młodych ludzi, przedsiębiorców, rolników i władze lokalne do zachowań proekologicznych w życiu codziennym (stosowania prostych zasad, np., które pomagają ograniczać wytwarzanie zbędnych odpadów, itp.). Poznać sposoby ochrony środowiska w naszych regionach, krajach i wymienić się doświadczeniami oraz opracować własne, nasze metody i pomysły ochrony środowiska, a także sposoby wdrażania ich życie. Wykorzystując zainteresowania, talenty,  np. malarskie i artystyczne młodzież pragnie dotrzeć do grona znajomych na terenie kraju, Europy i świata, promując zachowania proekologiczne, które będą dziełem ich projektu. Dzięki temu, że jest to projekt międzynarodowy, poprawi się wśród młodzieży umiejętności językowe, wzbogacą słownictwo i przełamią barierę mówienia po angielsku, ponieważ wszystkie rozmowy będą prowadzone w tym języku. Nauczą się m.in. otwartości na inne kultury, szacunku dla innych kultur, empatii wobec innych, słuchania i rozmawiania. Stąd zrodził się pomysł na realizację projektu, którego głównym celem jest wypracowanie sposobów uświadomienia i edukacji wśród uczniów oraz społeczności lokalnej w kierunku ekologii.

Liderami projektu są Pani : Aneta Staskielunas, Paula Bobrowska i Szymon Śliwiński. Uczestnicy zakwaterowani są w Ośrodku wczasowym „BACA” w Poroninie.

https://photos.app.goo.gl/nbkgGkLPyzJeov8s6

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086336539299

 

 

Mamy czym się chwalić !

Opublikowano: czwartek, 09 czerwiec 2022
Wioleta Balczun

Młodzież ze Słobódki dzieli się wrażeniami, prezentuje efekty swoich działań i uczy swoich rówieśników jak można przedmiotom, które swoją świetność mają za sobą nadawać drugie życie.

Podczas wyjazdu do Murzasichle grupa litewska z miejscowości Soleczniki wraz z młodzieżą polską ze Szkoły Podstawowej w Słobódce realizowała projekt, którego głównym celem było  wypracowanie sposobów uświadomienia i edukacji wśród uczniów oraz społeczności lokalnej w kierunku ekologii.

Projekt opierał się na założeniach edukacji rówieśniczej, a działania były realizowane przez młodzież dla młodzieży. Projekt był wspólnym szukaniem ciekawych rozwiązań, pobudzaniem kreatywności, ale również przyjemnym i aktywnym spędzaniem wolnego czasu.

W ramach upowszechniania projektu młodzież podczas Pikniku Rodzinnego przy Szkole Podstawowej w Słobódce zorganizowała :

- Prezentację projektu;

- Wystawę prac;  

- Warsztatu dla chętnych osób „Robimy coś z niczego”.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież, jak i dorośli byli mile zaskoczeni efektami swojej pracy i tym, że rzeczy które lądują na co dzień w śmietniku mogą być przydatne i dać wiele radości, a to co nas ogranicza to tylko nasza wyobraźnia.

Linki do zdjęć:

Wystawa w Szkole Podstawowej w Słobódce

https://photos.app.goo.gl/cch35n2MEZZWExJg8

Piknik Rodzinny

https://photos.app.goo.gl/8qkQujPPfNB5p8pY6

Młodzież z Polski i Litwy rusza na pomoc Ziemi

Opublikowano: poniedziałek, 30 maj 2022
Wioleta Balczun

Od  28  maja do 4 czerwca 2022 roku   młodzież ze Szkoły Podstawowej w Słobódce bierze udział w projekcie „SOS dla Ziemi”. Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus +, w Murzasichle koło Zakopanego.

W działania projektowe zaangażowana jest czterdziestoosobowa grupa młodzieży z Polski i Litwy oraz liderzy.  Uczestnicy projektu to osoby w wieku od 13. do 18. roku życia. Młodzież litewska pochodzi z miejscowości  Soleczniki.

W ostatnim czasie co raz częściej słyszymy o zanieczyszczeniach środowiska oraz zagrożeniach, jakie to zjawisko za sobą niesie dla całej planety i ludzkości. Jest to nagłaśniane w mediach, częściej też słyszymy o nowych wynalazkach lub rozwiązaniach, które mają wpływać na zmniejszenie ilości zanieczyszczenia Ziemi oraz na zwiększenie biodegradowalności różnych rzeczy używanych na co dzień (np. talerze, sztućce jednorazowe, etc.). Stąd zrodził się pomysł na realizację projektu, którego głównym celem jest wypracowanie sposobów uświadomienia i edukacji wśród uczniów oraz społeczności lokalnej w kierunku ekologii.

Podczas wyjazdu młodzież polsko - litewska będzie szukała sposobów na sprytne wykorzystanie opakowań wykonanych z plastiku i szkła do ponownego wykorzystania w naszym życiu codziennym w postaci biżuterii, lampionów czy świeczników.  Podczas takich prac uczniowie rozwiną swoje umiejętności manualne, techniczne, organizacyjne ale także kompetencje językowe( j. polski, j. litewski, j. angielski).

Liderzy projektu to Pani : Ewa Grygutis i Szymon Ślwiński. Uczestnicy zakwaterowani są w Ośrodku wczasowym  „ZBÓJNIK” w Murzasichle. Projekt opiera się na założeniach edukacji rówieśniczej, a działania są realizowane przez młodzież dla młodzieży. Projekt to wspólne szukanie ciekawych rozwiązań, pobudzanie kreatywności ale również przyjemne i aktywne spędzanie wolnego czasu.

Fotorelacje z wyjazdu: 

Gry i zabawy integracyjne https://photos.app.goo.gl/nLmgn4rgv8DYPt3x8

Wprowadzenie do projektu https://photos.app.goo.gl/ErsUd25K9Xyh5cCf9
Rozdajemy koszulki https://photos.app.goo.gl/8dVgVGzdvogp1L2B6
Tworzymy regułami https://photos.app.goo.gl/XAyjFHVbaFRZScAj9
Spacer po Muzasichle https://photos.app.goo.gl/ncnF7TCRYacd7Xc99

Podsumowanie Projektu Erasmus

Opublikowano: wtorek, 08 maj 2018
JG

Podsumowanie Projektu Erasmus

 

 

Attachments:
Download this file (Erasmus2.pdf)Erasmus2.pdf[ ]3307 kB
Download this file (PODSUMOWANIE_PROJEKTU_ERASMUS.pdf)PODSUMOWANIE_PROJEKTU_ERASMUS.pdf[ ]307 kB

Erasmus +

Opublikowano: czwartek, 26 kwiecień 2018
JG

             Od stycznia 2018r. do kwietnia 2018r. 18-osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Słobódce oraz młodzież z klubu sportowego Viesoji istaiga Kazlu Rudos futbolas na Litwie brała udział w międzynarodowym projekcie „start EAT + start MOVE = start LIVE!” realizowanego w ramach programu „Erasmus +”.

              Przez pierwszy tydzień ferii główne założenia projektu młodzież realizowała przebywając w Bieszczadach, w gościnnym pensjonacie Crystal w Polańczyku, w którym to uczestnicy byli zakwaterowani. Celem projektu było znalezienie  sposobów i metod na wdrożenie aktywności fizycznej i zdrowego stylu odżywiania wśród młodzieży
w wieku 13-18 lat, a przez to zapobieganie i niwelowanie nadwagi i otyłości. Dodatkowymi celami, jakie uczestnicy chcieli osiągnąć poprzez realizację wspólnego projektu było promowanie zachowań fair play w sporcie, równowagi płci w różnych dziedzinach sportowych oraz przekonanie uczestników, a następnie ich rówieśników, że udział w aktywnościach sportowych to zarówno dobra zabawa, jak edukacja i wychowanie, kształtowanie dobrych postaw, charakteru, motywowanie się do działania. Program projektu był bardzo bogaty więc nie było miejsca na nudę. Uczestnicy mieli okazję poznać swoje kultury i spróbować produktów regionalnych, uczyli się szacunku i tolerancji wobec odmiennych kultur, a także doskonalili umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Pracowali nad zadaniami
w różnych grupach. I tak np. grupy, które wcześniej planowały diety dla określonych grup wiekowych miały za zadanie przygotować posiłki. Każdy posiłek  musiał być zaprezentowany przed jury Dietetycznego Master Chefa (czyli przed panią szefową kuchni pensjonatu Crystal oraz liderami), a następnie przez nich oceniony pod względem jakości składników, proporcji, wartości odżywczych no i przede wszystkim smaku. Grupa osób "informatycznych", opracowała graficznie każdą stronę, gdy tworzenie poradnika dobiegło końca. Uczestnicy mieli po południu czas wolny dla siebie, aby móc integrować się z innymi podczas dyskoteki, planszowych gier towarzyskich i ZUMBY w miejscowej szkole.  Damsko-męska polsko-litewska  grupa projektowa zaprosiła do wspólnego rozegrania meczu towarzyskiego piłki nożnej miejscową drużynę ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Franciszka Stopy 
w Myczkowie. Uczestnicy projektu mieli również okazję poznać okolice Polańczyka i wybrać się na narty i basen oraz na wycieczkę krajoznawczą z przewodnikiem po najważniejszych miejscach w Bieszczadach, m.in.: na zaporę wodną na Solinie. Zwiedzili również muzeum- skansen w Sanoku.

             Dalsze działania miały miejsce w Polsce i na Litwie.
W marcu w Szkole Podstawowej w Słobódce, odbyło się uroczyste podsumowanie projektu,
w którym uczestniczyła zaproszona młodzież ze Szkół z Gminy Szypliszki. Najmłodsi uczniowie rozwiązywali łamigłówki i rebusy matematyczne obliczając wartości kaloryczne na podstawie broszury wypracowanej w Polańczyku. A także tworzyły zdrowe owocowe przekąski pod hasłem „Start Eat”. Działaniom towarzyszyła aktywność fizyczna w postaci zabawy i energizerów tanecznych – „Start Move”. Starszaki uczestniczyły w grze terenowej wykonując określone zadania w poszczególnych punktach na terenie szkoły. Poza murami szkoły o projekcie dowiedzieli się również mieszkańcy Gminy. W trakcie spotkań uczestników z mieszkańcami w sklepach, banku, na poczcie oraz w Urzędzie Gminy, uczniowie wręczali im własnoręcznie przygotowane zdrowe przekąski i rozdawali broszury z opracowanym poradnikiem żywieniowym na okres tygodnia dla odpowiedniej grupy wiekowej.
                         Kulminacyjnym momentem projektu było spotkanie młodzieży na Litwie, przekazanie wspólnie wypracowanych broszur – poradników zdrowego żywienia i rozegranie meczu pod hasłem „Start Live” promującego zdrowy sposób życia.

             Realizując projekt młodzież nauczyła się odpowiedzialności za powierzone zadania, kreatywnego rozwiązywania problemów, współpracy i mądrego wykorzystania czasu poprzez połączenie nauki z zabawą.   

             Liderami projektu były nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Słobódce:
panie Agata Słowikowska i Lidia Sikorska.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz do odwiedzenia nas na Facebooku

- https://www.facebook.com/S%C5%82ob%C3%B3dka-Kazl%C5%B3-R%C5%ABda-Erasmus-770606849811566/

Galeria zdjęć:

https://photos.google.com/share/AF1QipNHqqMDBYWuDjJFAwPIJGGpWQoo_XJ96FfhOx0nz7roDj5sdYMt3GSUIakpq3TCCw?key=ZWduSUtNY1NlR0RnLXV3eFQxZkpGRWdhMGdLb1Nn

Wycieczka do skansenu w Sanoku - https://photos.app.goo.gl/KrqrozR32FAVDU3V2

Dzień Projektu ERASMUS + "START EAT + START MOVE = START LIVE" w Słobódce 27.03.2018r.

- https://photos.app.goo.gl/rXzFyL0dIxsSzw2s1

Podsumowanie projektu - wyjazd na Litwę 28.03.2018 - https://photos.app.goo.gl/s0UNivUBkUzWC13D2