Opublikowano: piątek, 21 lipiec 2023
Wioleta Balczun

W czasie cyfryzacji, popularyzacji komputerów i multimediów młody człowiek jest skazany na zamknięcie w czterech kątach. Nadużycie Internetu, telewizji staje się narastającym problemem wśród młodego pokolenia, co prowadzi do braku zainteresowań, niechęci do aktywności. Ruszając naprzeciw złym nawykom postanowiliśmy uczestniczyć w projekcie, który stworzy uczniom możliwość aktywnego spędzenia czasu poza domem.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Słobódce w ramach programu „I Międzypokoleniowy festyn rowerowo-kajakarski szlakiem Papieskiej Pielgrzymki po Suwalszczyźnie w 24 rocznicę siódmej pielgrzymki do Ojczyzny” zorganizowało aktywne spędzanie wolnego czasu. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu Sport dla Wszystkich.

Projekt powstał w wyniku analizy potrzeb dzieci, młodzieży, dorosłych z powiatu sejneńskiego i suwalskiego, którzy co roku inicjują działania związane z rocznicą Pielgrzymki po Suwalszczyźnie np. biegi, spływy czy rajdy rowerowe w związku z tym postanowiliśmy jako Stowarzyszenie te działania połączyć i nadać im cykliczny charakter.

W  programie pierwszym wydarzeniem był spływ kajakowy 🚣🏻‍♀️. Wzięło w nim udział 34 osoby. Zorganizowanie spływu kajakowego było upamiętnieniem pierwszej wizyty księdza Karola Wojtyły na Suwalszczyźnie z lipca 1954 roku. Swoją kajakową wyprawę rozpoczęliśmy w Starym Folwaru. Trasa nie była dość łatwa, ale pogoda i zadowolenie uczestników ukoronowało nasz trud 😍.

Dwudniowy rajd rowerowy odbył się w dniach 17.07 – 18.07. Rajd rowerowy 🚴‍♀️śladami św. Jana Pawła II, to suwalska trasa siódmej pielgrzymki do Polski z 1999 r. Uczestnicy projektu wyruszyli spod Szkoły Podstawowej w Słobódce, a dwudniowy rajd poprowadził nas przez takie miejscowości jak: Kaletnik, Leszczewo, Stary Folwark, gdzie zorganizowany był nocleg. Drugiego dnia trasa prowadziła przez Sejny, Smolany i powrót do Słobódki. Uczestnicy rajdu rowerowego łącznie pokonali około 80 km. Opiekę uczestnikom programu zapewnili nauczyciele Szkoły Podstawowej w Słobódce.

Realizacja festynu rowerowo-kajakarskiego była lekcją poznania historii wybitnego Polaka oraz historii miejsc. Przedsięwzięcie mające aktywną formę wypoczynku dla całych rodzin. W dobie komputeryzacji i Internetu dzieci wykazują coraz mniejsze zainteresowanie aktywnością fizyczną, co w konsekwencji prowadzi do nadwagi, otyłości i wad postawy. Upowszechnianie takiej formy spędzania czasu, usportowienie dzieci to bardzo istotne i skuteczne elementy procesu edukacji i wychowania. Tu liczy się nie tylko podnoszenie kwalifikacji sportowych, ale także integracja dzieci i młodzieży, rodziców w atmosferze przyjaźni i dobrej zabawy.

"Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2023"

Opublikowano: piątek, 03 marzec 2023
Wioleta Balczun

Ponownie dzięki Ministerstwu Sportu i Turystyki w ramach zajęć dofinansowanych ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów dzieci z powiatu suwalskiego mają możliwość korzystania z nauki jazdy na nartach 🎿.

Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Słobódce i Szkoły Podstawowej w Kaletniku mają możliwość spróbowania swoich możliwości na stoku w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie.

Projekt pod nazwą „Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2023” to cyklicznie realizowany program przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Słobódce.

Celem projektu jest mobilizacja uczniów do ruchu, aktywnego życia na przykład poprzez uprawianie sportów zimowych jakim jest jazda na nartach. Mimo pogody, jaką mamy za oknem WOSiR Szelment sprostał wyzwaniu i udało się im utrzymać śnieg na stoku 😊

Dzieciaki pod fachowym okiem instruktorów poznają najbardziej podstawowe techniki jazdy na nartach po stoku, które pozwolą przede wszystkim na opanowanie niełatwej sztuki kontroli nad sprzętem ⛷.

Uczestnictwo uczniów w jeździe na nartach zapewnia przede wszystkim dobrą zabawę i przyjemne spędzanie czasu bez rezygnowania z aktywności fizycznej.

"Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2022"

Opublikowano: poniedziałek, 14 marzec 2022
Wioleta Balczun

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Słobódce cyklicznie bierze udział w projekcie „Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego” finansowanego ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. W związku z zamknięciem sezonu zimowego w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment spowodowane tym, iż zima u nas długo nie zagościła zmuszeni byliśmy zajęcia sportowe ukierunkowane na upowszechnianie sportów zimowych zamienić na zajęcia alternatywne. Dlatego też uczniowie Szkoły Podstawowej w Słobódce od 7 marca br. biorą udział w zajęciach ruchowych z elementami fitnessu, zajęciach sportowych z elementami gimnastyki, zabawach sportowych z elementami piłki nożnej oraz zajęciach sportowych z elementami narciarstwa biegowego/nartorolki.  Projekt będzie trwał do końca roku szkolnego 2021/2022. Łącznie zostanie przeprowadzonych 613 godzin zajęć, które zostaną zrealizowane w 9 grupach.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Słobódce

Opublikowano: niedziela, 18 luty 2018